Indian Crux The online Data Hub of Indian Sports and Technology




April 6, 2018

Australia at 2018 Gold Coast Commonwealth Games - Australia Medal Winners List

Australia FlagTeam Australia at 2018 Gold Coast Commonwealth Games. Australia, the hostages is now at the top of the medal tally. In 2014 Glasgow Commonwealth Games, Australia were at second in medal tally with 49 gold medals.

Team Australia scored Five Gold medals on 1st Day of Gold Coast 2018 Commonwealth Games. Three in Cycling Track and two in swimming are the first day medals.

On Second Day, Australia scored 9 Gold Medals to their accounts to become the top of the Medal Tally.

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1Australia805959198



Gold Medal Winners List of Australia at Gold Coast 2018 Commonwealth Games

#AthleteEventSports
1Australia Women 4000m Team Pursuit On 5th April-2018Cycling Track
2Australia Men 4000m Team Pursuit On 5th April-2018Cycling Track
3Horton Mack Men 400m Freestyle On 5th April-2018Swimming
4Australia Women Team Sprint On 5th April-2018Cycling Track
5Australia Women 4X100m Freestyle Relay On 5th April-2018Swimming
6Chalmers Kyle Men 200m Freestyle On 6th April-2018Swimming
7Toomey Tia Clair Women 58kg On 6th April-2018Weightlifting
8Disken Timothy Men Para S9 100m Freestyle On 6th April-2018Swimming
9Galaetzer Matt Men Keirin On 6th April-2018Cycling Track
10Morton Stephanie Women Sprint On 6th April-2018Cycling Track
11Lewis Clyde Men 400m Individual Medley On 6th April-2018Swimming
12LArkin Mitch Men 100m Backstroke On 6th April-2018Swimming
13Mckeon Emma Women 100m Butterfly On 6th April-2018Swimming
14Australia Men 4X100m Freestyle Relay On 6th April-2018Swimming
15Australia Mixed Team Relay On 7th April-2018Triathlon
16Cate Campbell Women 50m Freestyle On 7th April-2018Swimming
17Kaarle Mcculloch Women 500m Time Trial On 7th April-2018Cycling Track
18Timothy Disken Men Para SB8 100m Breaststroke On 7th April-2018Swimming
19Australia Women 4X200m Freestyle Relay On 7th April-2018Swimming
20Scam Welsford Men 15km Scratch Race On 7th April-2018Cycling Track
21Dane Bird Smith 20Km Men Walk On 8th April-2018Athletics
22Jemima Montag 20km Women Walk On 8th April-2018Athletics
23Dane Sampson Men 10m Air Rifle On 8th April-2018Shooting
24Matt Glaetzer Men 1000m Time Trial On 8th April-2018Cycling Track
25Jesse Aungles Men ParaSM8 200m Individual On 8th April-2018Swimming
26Lakeisha Patterson Women Para S9100m Freestyle On 8th April-2018Swimming
27Amy Cure Women 10km Scratch Race On 8th April-2018Cycling Track
28Stephanie Morton Women Keirin On 8th April-2018Cycling Track
29Mitch Larking Men 50m Backstroke On 8th April-2018Swimming
30Cate Campbell Women 50m Butterfly On 8th April-2018Swimming
31Australia Men 4X200m Freestyle Relay On 8th April-2018Swimming
32Christopher Remkes Men Vault On 9th April-2018Gymnastics Artistic
33Australia Women Fours On 9th April-2018Lawn Bowls
34Alexandra Eade Women Floor Exercise On 9th April-2018Gymnastics Artistic
35Evan Ohanlon Men Para T38 100m On 9th April-2018Athletics
36Mitch Larkin Men 200m Backstroke On 9th April-2018Swimming
37Ariarne Titmus Women 800m Freestyle On 9th April-2018Swimming
38Matthew Levy Men para S7 50m Freestyle On 9th April-2018Swimming
39Bronte Campbell Women 100m Freestyle On 9th April-2018Swimming
40Cameron Meyer Men Individual Time Trial On 10th April-2018Cycling Road
41Katrin Garfoot Women Individual Time Trial On 10th April-2018Cycling Road
42Madison de Rozario Women T54 1500m On 10th April-2018Athletics
43Jack Mcloughlin Men 1500m Freestyle On 10th April-2018Swimming
44Mitch Larkin Men 200m Individual Medley On 10th April-2018Swimming
45Brenden Hall Men Para S9 100m Backstroke On 10th April-2018Swimming
46Ariarne Titmus Women 400m Freestyle On 10th April-2018Swimming
47Emily Seebohm Women 50m Backstroke On 10th April-2018Swimming
48Lakeisha Patterson Women S8 50m On 10th April-2018Swimming
49Australia Men 4X100m Medley Relay On 10th April-2018Swimming
50Australia Women 4X100m Medley Relay On 10th April-2018Swimming
51Australia Women Synchronised 3m Springboard On 11th April-2018Diving
52Daniel Repacholi Men 50m Pistol On 11th April-2018Shooting
53Cameron Crombie Men F38 Shot Put On 11th April-2018Athletics
54Kathryn Mitchell Women Javelin Throw On 11th April-2018Athletics
55Isis Holt Women T35 100m On 11th April-2018Athletics
56Brandon Starc Men High Jump On 11th April-2018Athletics
57Australia Mixed B2/B3 Pairs On 11th April-2018Lawn Bowls
58Australia Open B6/B7/B8 Triples On 12th April-2018Lawn Bowls
59Kurtis Marschall Men Pole Vault On 12th April-2018Athletics
60Dani Stevens Women Discus Throw On 12th April-2018Athletics
61McHugh/Schumann Men Team On 12th April-2018Beach Volleyball
62Australia Women Triples On 12th April-2018Lawn Bowls
63Melissa Wu Women 10m Platform On 12th April-2018Diving
64Aaron WILSON Men Singles On 13th April-2018Lawn Bowls
65Laetisha SCANLAN Women Trap On 13th April-2018Shooting
66Harry GARSIDE Men 60Kg On 13th April-2018Boxing
67Chloe HOSKING Women Road Race On 14th April-2018Cycling Road
68Melissa TAPPER Women TT6-10 Single On 14th April-2018Table Tennis
69Anja STRIDSMAN Women 60Kg On 13th April-2018Boxing
70Steele VON HOFF Men Road Race On 14th April-2018Cycling Road
71URQUHART Donna/PILLEY Cameron Mixed Doubles On 14th April-2018Squash
72Skye NICOLSON Women 57Kg On 13th April-2018Boxing
73Michael SHELLEY Men Marathon On 15th April-2018Athletics
74Kurt FEARNLEY Men T54 Marathon On 15th April-2018Athletics
75Madison de ROZARIO Women T54 Marathon On 15th April-2018Athletics
76Australia Women Team On 14th April-2018Basketball
77Domonic BEDGGOOD Men 10m Platform On 14th April-2018Diving
78Australia Men Team On 14th April-2018Hockey
79ALEXANDER Zac/PALMER David Men Doubles On 15th April-2018Squash
80Australia Men Team On 14th April-2018Basketball

Silver Medal Winners List of Australia at Gold Coast 2018 Commonwealth Games

#AthleteEventSports
1Jacob Birtwhistle Men On 5th April-2018Triathlon
2Mcloughlin Jack Men 400m Freestyle On 5th April-2018Swimming
3Titmus Ariarne Women 200m Freestyle On 5th April-2018Swimming
4Schluter Liam Men Para S14 200m Freestyle On 5th April-2018Swimming
5Wiasak Rebecca Women 3000m Individual Pursuit On 6th April-2018Cycling Track
6Horton Mack Men 200m Freestyle On 6th April-2018Swimming
7Cole Ellie Women Para S9 100m Backstroke On 6th April-2018Swimming
8Woodward Bradley Men 100m Backstroke On 6th April-2018Swimming
9Groves Madeline Women 100m Butterfly On 6th April-2018Swimming
10Beveridge Nic Men Para PTWC On 7th April-2018Triathlon
11Tapp Emily Women Para PTWC On 7th April-2018Triathlon
12Godwin Georgia Women Individual All Around On 7th April-2018Gymnastics Artistic
13David Morgan Men 200m Butterfly On 7th April-2018Swimming
14Emily Seebohm Women 100m Backstroke On 7th April-2018Swimming
15Bronte Campbell Women 50m Freestyle On 7th April-2018Swimming
16Stephanie Morton Women 500m Time Trial On 7th April-2018Cycling Track
17Timothy Hodge Men Para SB8 100m Breaststroke On 7th April-2018Swimming
18Australia Men Triples On 8th April-2018Lawn Bowls
19Matty Denny Men Hammer Throw On 8th April-2018Athletics
20Erin Cleaver Women Para T38 Long Jump On 8th April-2018Athletics
21Kyle Chalmers Men 100m Freestyle On 8th April-2018Swimming
22Blake Cochrane Men ParaSM8 200m Individual On 8th April-2018Swimming
23Kaarle Mcculloch Women Keirin On 8th April-2018Cycling Track
24Benjamin Treffers Men 50m Backstroke On 8th April-2018Swimming
25Holly Barratt Women 50m Butterfly On 8th April-2018Swimming
26Kerry Bell Men 10m Air Pistol On 9th April-2018Shooting
27Georgia Rose Brown Women Balance Beam On 9th April-2018Gymnastics Artistic
28Kaity Fassina Women 90kg On 9th April-2018Weightlifting
29Bradley Woodward Men 200m Backstroke On 9th April-2018Swimming
30Jessica Ashwood Women 800m Freestyle On 9th April-2018Swimming
31Laura Taylor Women 200m Butterfly On 9th April-2018Swimming
32Paige Leonhardt Women SB9 100m Breaststroke On 9th April-2018Swimming
33Cate Cambell Women 100m Freestyle On 9th April-2018Swimming
34Elena Galiabovitch Women 25m Pistol On 10th April-2018Shooting
35Kurt Fearnley Men T54 1500m On 10th April-2018Athletics
36Alexandra Hulley Women Hammer Throw On 10th April-2018Athletics
37Angela Ballard Women T54 1500m On 10th April-2018Athletics
38Timothy Hodge Men Para S9 100m Backstroke On 10th April-2018Swimming
39Emma Cox Women Double Trap On 11th April-2018Shooting
40Marty Jackson Men F38 Shot Put On 11th April-2018Athletics
41Kelsey Lee Roberts Women Javelin Throw On 11th April-2018Athletics
42James Connor Men 1m Springboard On 11th April-2018Diving
43Henry Frayne Men Long Jump On 11th April-2018Athletics
44Brooke Stratton Women Long Jump On 12th April-2018Athletics
45Rhiannon Clarke Women T38 100m On 12th April-2018Athletics
46Artacho del Solar/Clancy Women Team On 12th April-2018Beach Volleyball
47Sergei Evglevski Men 25m Rapid Fire Pistol On 13th April-2018Shooting
48Australia Men Fours On 13th April-2018Lawn Bowls
49Georgia SHEEHAN Women 1m Springboard On 13th April-2018Diving
50Jim BAILEY Qeens Prize Individual On 14th April-2018Shooting
51Australia Women Team On 14th April-2018Hockey
52Hamish PEACOCK Men Javelin Throw On 14th April-2018Athletics
53Jason WHATELEY Men 91Kg On 13th April-2018Boxing
54Caitlin PARKER Women 75Kg On 13th April-2018Boxing
55Maddison KEENEY Women 3m Springboard On 14th April-2018Diving
56Lisa WEIGHTMAN Women Marathon On 15th April-2018Athletics
57Eliza AULT-CONNELL Women T54 Marathon On 15th April-2018Athletics
58Australia Women Team On 15th April-2018Netball
59Australia Women Team On 15th April-2018Rugby Sevens

Bronze Medal Winnersp List of Australia at Gold Coast 2018 Commonwealth Games

#AthleteEventSports
1Evans Blair Women 400m Individual Medley On 5th April-2018Swimming
2Mckeon Emma Women 200m Freestyle On 5th April-2018Swimming
3Australia Men Team Sprint On 5th April-2018Cycling Track
4Wilson Matt Men 200m Breaststroke On 5th April-2018Swimming
5Brad Henderson Men Para B&VI 1000m TT On 5th April-2018Cycling Track
6Fox Daniel Men Para S14 200m Freestyle On 5th April-2018Swimming
7Edmondson Annette Women 3000m Individual Pursuit On 6th April-2018Cycling Track
8Pickett Leiston Women 50m Breaststroke On 6th April-2018Swimming
9Australia Women Team All Round On 6th April-2018Gymnastics Artistic
10Mcconnell Ashleigh Women Para S9 100m Backstroke On 6th April-2018Swimming
11Hall Brenden Men Para S9 100m Freestyle On 6th April-2018Swimming
12Mcculloch Kaarle Women Sprint On 6th April-2018Cycling Track
13Throssell Brianna Women 100m Butterfly On 6th April-2018Swimming
14Etoundi Francois Men 77kg On 7th April-2018Weightlifting
15Chaffey Bill Men Para PTWC On 7th April-2018Triathlon
16Parker Lauren Women Para PTWC On 7th April-2018Triathlon
17Brad HENDERSON Men B&VI sprint On 7th April-2018Cycling Track
18Jacob Schmid Men Sprint On 7th April-2018Cycling Track
19Katherine Downie Women Para SM10 200m Individual Medley On 7th April-2018Swimming
20Blacke Cochrane Men Para SB8 100m Breaststroke On 7th April-2018Swimming
21Elena Galiabovitch Women 10m Air Pistol On 8th April-2018Shooting
22Emily Whitehead Women Vault On 8th April-2018Gymnastics Artistic
23Taylor Doyle Women Para T38 Long Jump On 8th April-2018Athletics
24Georgia Godwin Women Uneven Bars On 8th April-2018Gymnastics Artistic
25Emily Seebohm Women 200m Backstroke On 8th April-2018Swimming
26Ellie Cole Women Para S9100m Freestyle On 8th April-2018Swimming
27Zac Incerti Men 50m Backstroke On 8th April-2018Swimming
28Madeline Groves Women 50m Butterfly On 8th April-2018Swimming
29Josh Beaver Men 200m Backstroke On 9th April-2018Swimming
30Kiah Melverton Women 800m Freestyle On 9th April-2018Swimming
31Georgia Bohl Women 100m Breaststroke On 9th April-2018Swimming
32Emma Mckeon Women 200m Butterfly On 9th April-2018Swimming
33Madeleine Scott Women SB9 100m Breaststroke On 9th April-2018Swimming
34Grant Irvine Men 100m Butterfly On 9th April-2018Swimming
35Nicholas Hough Men 110m Hurdles On 10th April-2018Athletics
36Jake Lappin Men T54 1500m On 10th April-2018Athletics
37Lara Nielsen Women Hammer Throw On 10th April-2018Athletics
38Mack Horton Men 1500m Freestyle On 10th April-2018Swimming
39Clyde Lewis Men 200m Individual Medley On 10th April-2018Swimming
40Cameron Mcevoy Men 50m Freestyle On 10th April-2018Swimming
41Logan Powell Men Para S9 100m Backstroke On 10th April-2018Swimming
42Cedric Dubler Men Decathlon On 9th April-2018Athletics
43Brianna Coop Women T35 100m On 11th April-2018Athletics
44Australia Team On 11th April-2018Gymnastic Rhythmic
45Kaye Scott Women 69Kg On 11th April-2018Boxing
46James Connor Men 3m Springboard On 12th April-2018Diving
47Luke MATHEWS Men 800m On 12th April-2018Athletics
48Australia Men Synchronised 10m Platform On 13th April-2018Diving
49Alexandra KIROI-BOGATYREVA Ball On 13th April-2018Gymnastic Rhythmic
50Taylah ROBERTSON Women 51Kg On 13th April-2018Boxing
51Esther QIN Women 1m Springboard On 13th April-2018Diving
52Nina KENNEDY Women Pole Vault On 13th April-2018Athletics
53Australia Men Synchronised 3m Springboard On 13th April-2018Diving
54Clay WATERMAN Men 81Kg On 13th April-2018Boxing
55Andrea MCDONNELL Women TT6-10 Single On 14th April-2018Table Tennis
56Nicola McDERMOTT Women High Jump On 14th April-2018Athletics
57Anabelle SMITH Women 3m Springboard On 14th April-2018Diving
58Jessica TRENGOVE Women Marathon On 15th April-2018Athletics
59GRINHAM Rachael/URQUHART Donna Women Doubles On 15th April-2018Squash

March 29, 2018

2018 Gold Coast Commonwealth Games Indian Medal Tally and Schedule

Indian Flag by WikipediaIndia has attended 15 Commonwealth Games since its debut appearance at the London 1934 Commonwealth Games. India hosted Commonwealth Games in 2010 and 39 gold medals are won on home soil.

Here is the Complete Medal winners list of India at Gold Coast 2018 Commonwealth Games. And complete match schedule and Results.

India won First gold medal in Women Wrestling on the first day. Mirabai Chanu Saikhom won women 48Kg. Second day India won Gold in Women weightlifting by Khumukcham Sanjita Chanu

RankNationGoldSilverBronzeTotal
3India26202066



Gold Medal Winners List of India at Gold Coast 2018 Commonwealth Games

#AthleteEventSports
1Chanu Saikhom MIRABAI Women 48kg On 5th April-2018Weightlifting
2Khumukcham Sanjita Chanu Women 53kg On 6th April-2018Weightlifting
3Sivalingam Sathish Kumar Men 77kg On 7th April-2018Weightlifting
4Venkat Rahul Ragala Men 85kg On 7th April-2018Weightlifting
5Punam Yadav Women 69kg On 8th April-2018Weightlifting
6Manu Bhaker Women 10m Air Pistol On 8th April-2018Shooting
7India Women Team On 8th April-2018Table Tennis
8Jitu Rai Men 10m Air Pistol On 9th April-2018Shooting
9India Men Team On 9th April-2018Table Tennis
10India Mixed Team On 9th April-2018Badminton
11Heena Sidhu Women 25m Pistol On 10th April-2018Shooting
12Shreyasi Singh Women Double Trap On 11th April-2018Shooting
13Rahul Aware Men Freestyle 57 Kg On 12th April-2018Wrestling
14Sushil Kumar Men 74 Kg Freestyle On 12th April-2018Wrestling
15Tejaswini Sawant Women 50m Rifle 3 Position On 13th April-2018Shooting
16Anish Men 25m Rapid Fire Pistol On 13th April-2018Shooting
17BAJRANG Men Freestyle 65Kg On 13th April-2018Wrestling
18Sanjeev RAJPUT Men 50m Rifle 3 Positions On 14th April-2018Shooting
19MC Mery KOM Women 45-48Kg On 11th April-2018Boxing
20Gaurav SOLANKI Men 52Kg On 13th April-2018Boxing
21Neeraj CHOPRA Men Javelin Throw On 14th April-2018Athletics
22Sumit Men 125Kg Freestyle On 14th April-2018Wrestling
23Vinesh VINESH Women Freestyle 50kg On 14th April-2018Wrestling
24Manika BATRA Women Singles On 14th April-2018Table Tennis
25Vikas KRISHAN Men 75Kg On 13th April-2108Boxing
26Saina NEHWAL Women Single On 15th April-2018Badminton

Silver Medal Winners List of India at Gold Coast 2018 Commonwealth Games

#AthleteEventSports
1Gururaja Men 56kg On 5th April-2018Weightlifting
2Heena Sidhu Women 10m Air Pistol On 8th April-2018Shooting
3Pradeep Sing Men 105kg On 9th April-2018Weightlifting
4Mehuli GHOSH Women 10m Air Rifle On 9th April-2018Shooting
5Tejaswini Sawant Women 50m Rifle On 12th April-2018Shooting
6Babita Kumari Women Freestyle 53Kg On 12th April-2018Wrestling
7Seema Punia Women Discus Throw On 12th April-2018Athletics
8Anjum Moudgil Women 50m Rifle 3 Position On 13th April-2018Shooting
9BATRA Manika/DAS Mouma Women Doubles On 13th April-2018Table Tennis
10Mausam KHATRI Men Freestyle 97 kg On 13th April-2018Wrestling
11Pooja DHANDA Women Freestyle 57 kg On 13th April-2018Wrestling
12Amit Men 46-49Kg On 13th April-2018Boxing
13Manish KAUSHIK Men 60Kg On 13th April-2018Boxing
14PALLIKAL KARTHIK Dipika/GHOSAL Saurav Mixed Doubles On 14th April-2018Squash
15Satish KUMAR Men +91Kg On 13th April-2018Boxing
16ACHANTA Sharath/GNANASEKARAN Sathiyan Men Doubles On 14th April-2018Table Tennis
17Venkata PUSARLA Women Single On 15th April-2018Badminton
18Srikanth KIDAMBI Men Single On 15th April-2018Badminton
19CHINAPPA Joshna/PALLIKAL KARTHIK Dipika Women Doubles On 15th April-2018Squash
20RANKIREDDY Satwik/SHETTY Chirag Chandrashekhar Men Doubles On 15th April-2018Badminton

Bronze Medal Winnersp List of India at Gold Coast 2018 Commonwealth Games

#AthleteEventSports
1Lather Deepak Men 69kg On 6th April-2018Weightlifting
2Ravi Kumar Men 10m Air Rifle On 8th April-2018Shooting
3Vikas Thakur Men 94kg On 8th April-2018Weightlifting
4Om Mitharval Men 10m Air Pistol On 9th April-2018Shooting
5Apurvi CHandela Women 10m Air Rifle On 9th April-2018Shooting
6Sachin Chaudhary Men Heavyweight On 10th April-2018Para Powerlifting
7Om Mitharval Men 50m Pistol On 11th April-2018Shooting
8Ankur Mittal Men Double Trap On 11th April-2018Shooting
9Kiran Women Freestyle 76Kg On 12th April-2018Wrestling
10Navjeet Dhillon Women Discus Throw On 12th April-2018Athletics
11Divya KAKRAN Women Freestyle 68 kg On 13th April-2018Wrestling
12Hussamuddin MOHAMMED Men 56Kg On 13th April-2018Boxing
13Manoj KUMAR Men 69Kg On 13th April-2018Boxing
14Naman TANWAR Men 91Kg On 13th April-2018Boxing
15Sakshi MALIK Women Freestyle 62Kg On 14th April-2018Wrestling
16REDDY N. Sikki/PONNAPPA Ashwini Women Doubles On 15th April-2018Badminton
17SOMVEER Men Freestyle 86Kg On 14th April-2018Wrestling
18DESAI Harmeet/SHETTY Sanil Shankar Men Doubles On 14th April-2018Table Tennis
19Sharath ACHANTA Men Singles On 15th April-2018Table Tennis
20GNANASEKARAN Sathiyan/BATRA Manika Mixed Doubles On 15th April-2018Table Tennis

Indian Participants at 2018 Gold Coast Commonwealth Games

There are total of 217 athletes are participating at 2018 Gold Coast Commonwealth Games from India. 103 Female athletes and 114 Male athletes are send to Gold Coast.
DisciplineFMTotal
Artistic Gymnastics336
Athletics121628
Badminton5510
Basketball121224
Boxing4812
Cycling Track549
Hockey181836
Lawn Bowls5510
Para Power lifting134
Rhythmic Gymnastics101
Shooting121527
Squash246
Swimming235
Table Tennis7512
Weightlifting8816
Wrestling6511
Total103114217


Indian Athletes list at 2018 Gold Coast Commonwealth Games

AthleteEventResult
Irfan Kolothum Thodi
Manish Sing Rawat
Soumya B (f)
Khusbhir Kaur (f)
20KM Walk--
Hima Das (f)200m, 400m--
Dharun Ayyasamy400m Hurdles, 400m--
Jinson Johnson1500m--
L Suriya (f)10Km--
Dharun Ayyasamy
Muhammed Anas Yahiya
Amoj Jacob
Kunhu Mohammed
Jithu Baby
Arokiya Rajiv
Hima Das (f)
MR Poovamma (f)
Sonia Baishya (f)
Saritaben Laxmanbhai G (f)
Juana Murmu (f)
4 X 400m Relay--
Neeraj Chopra
Vipin Kasana
Javelin Throw--
Tajinder Pal Sing ToorShot Put--
Arpinder Sing
Rakesh Babu AV
Triple Jump--
Tejaswin Shankar
Siddharth Yadav
High Jump--
Sreeshankar M
Nayana James (f)
Neena Pinto (f)
Long Jump--
Navjeet Kaur Dhillon (f)
Seema Antil (f)
Discus Throw--
(f)- Female Athlete

Indian Badminton Schedule at 2018 Gold Coast Commonwealth Games

HS Prannoy and Srikanth Kidambi are participating for Men singles. Ruthvika Gadde, Saina Nehwal and PV Sindu are participating for Women Singles. Chirag Chandrashekhar Shetty and Satwik Rankireddy are the Men Doubles participants. Then Aswini Ponnappa and N Sikki Reddy are the participants of Women Doubles. Aswhini Poonnappa with Satwik Rankireddy and N Sikki Reddy with Pranaav Chopra are the mixed doubles team for Indian Badminton at Gold Coat 2018 Commonwealth Games.

DateTimeNationsResult
05-04-201804:31amIndia Sri LankaIndia Won (5-0)
05-04-201802:31pmIndia PakistanIndia Won (5-0)
06-04-201809:31amIndia ScotlandIndia Won (5-0)
07-04-201809:31amIndia MauritiusIndia Won (3-0)
08-04-201809:31amIndia SingaporeIndia Won (3-0)
09-04-201809:31amIndia TBDGold Medal Match


Indian Basketball Match Schedule at 2018 Gold Coast Commonwealth Games

DateTimeTeams / PlayersType
05-04-201802:03pmIndia JamaicaLost - 66-57 Women
05-04-201803:30pmIndia CameroonLost - 96-87 Mens
07-04-201801:03pmIndia EnglandLost - 100-54 Mens
07-04-201802:03pmIndia MalaysiaLost 85-72 Women
08-04-201801:03pmIndia New ZealandWomen Preliminary
08-04-201804:30pmIndia ScotlandMen Preliminary

Indian Hockey Match Schedule at 2018 Gold Coast Commonwealth Games

DateTimeTeams / PlayersResult/Match type
05-04-201805:02amIndia WalesLost (2 - 3 ) - Women
06-04-201810:02amIndia MalaysiaWon (4 - 1) - Women
07-04-201810:02amIndia PakistanDraw (2 - 2) - Men
08-04-201805:02amIndia EnglandWon (1 - 2) - Women
08-04-201803:02pmIndia WalesMen
10-04-201803:02pmIndia MalaysiaMen
10-04-201803:02pmIndia South AfricaWomen Preliminary
11-04-201803:02pmIndia EnglandMen Preliminary
March 13, 2018

2018 Chengannur By Election Live Results and Candidates List

Saji Cheriyan of Communist Party of Indian (Marxist) is the winner of 2018 Chengannur Constituency By Election. It was against D Vijayakumar of INC with a margin of 20956 Votes. 2018 Chengannur Constituency By Election Election Results and complete candidates list with details of owned votes are here.

2018 Chengannur Constituency By Election Election Live Results was published on 31 May 2018 (Reference: www.ceo.kerala.gov.in by official declaration). Here is the complete Candidate List, Results and all Stats of 2018 Chengannur Constituency By Election Election. 2018 Chengannur By Election Results and Candidates List will be published here. Stay tuned with us for the complete candidates list and Detailed results of 2018 by poll to Chengannur Assembly Constituency.

Chengannur Chengannur Assembly Constituency is 110th Constituency of Kerala Legislative Assembly, which is coming under Alappuzha District. Polling of Chengannur constituency will be done on 28th May 2018. According to election commission, there are 199,340 registered voters in 2018 Chengannur Constituency By Election. Chengannur Constituency was polled 76.25 % of total electorate (199,340).
2018 Chengannur By Election Live Results
ElectoratePolled Votes
199,340151,995
Polling %Status
76.25Result Declared
Won by
CPI(M)Saji Cheriyan (CPI(M))
TotalMargin
6730320956


KK Ramachandran of CPI(M), who passed away on 14th January 2018, was the winner of the last Chengannur Assembly Election. In February 2018, Election Commission announced to by poll in Chengannur Constituency.



Chengannur Constituency By Election Election Results

Here is the complete candidate wise results of Chengannur Constituency By Election with live updates. Please refresh the page to get the latest updates
NoCandidate NamePartyCodeVotePercentage
1Saji CheriyanCommunist Party of Indian (Marxist)CPI(M)6730344.28
2D VijayakumarIndian National CongressINC4634730.49
3Adv PS Sreedharan PillaBharatiya Janata PartyBJP3527023.2
4Swami Sukhakash SaraswathiIndependentIND8000.53
5Rajeev PallathuAam Aadmi PartyAAP3680.24
6Mohanan AcharyIndependentIND2630.17
7Jiji PunthalaRashtriya Lok DalRLD2480.16
8Aji M. ChalakeriIndependentIND1370.09
9Madhu ChengannurSocialist Unity Centre of India (Communist)SUCI(C)1240.08
10Sreedharan PillaiIndependentIND1210.08
11Somanatha Warrier T.KIndependentIND980.06
12Adv. Unni KarthikeyanIndependentIND570.04
13Subhash NagaAmbedkarite Party of IndiaAPOI530.03
14Murali NagaIndependentIND440.03
15A.K.ShajiIndependentIND390.03
16Sivaprasad Gandhi K.MIndependentIND210.01
17M.C JayalalIndependentIND200.01
99NOTANOTAn/a7360.48


Chengannur Constituency By Election Candidate List

There are 17 candidates are contesting in 2018 Chengannur Constituency By Election. Saji Cheriyan for Communist Party of Indian (Marxist)(CPI(M)), D Vijayakumar for Indian National Congress(INC), Adv PS Sreedharan Pilla for Bharatiya Janata Party(BJP), Swami Sukhakash Saraswathi for Independent(IND), Rajeev Pallathu for Aam Aadmi Party(AAP), Mohanan Achary for Independent(IND), Jiji Punthala for Rashtriya Lok Dal(RLD), Aji M. Chalakeri for Independent(IND), Madhu Chengannur for Socialist Unity Centre of India (Communist)(SUCI(C)), Sreedharan Pillai for Independent(IND), Somanatha Warrier T.K for Independent(IND), Adv. Unni Karthikeyan for Independent(IND), Subhash Naga for Ambedkarite Party of India(APOI), Murali Naga for Independent(IND), A.K.Shaji for Independent(IND), Sivaprasad Gandhi K.M for Independent(IND) and M.C Jayalal for Independent(IND) are the contested candidates in 2018 Chengannur Constituency By Election.
Candidate NameParty NameShort
Saji CheriyanCommunist Party of Indian (Marxist)CPI(M)
D VijayakumarIndian National CongressINC
Adv PS Sreedharan PillaBharatiya Janata PartyBJP
Swami Sukhakash SaraswathiIndependentIND
Rajeev PallathuAam Aadmi PartyAAP
Mohanan AcharyIndependentIND
Jiji PunthalaRashtriya Lok DalRLD
Aji M. ChalakeriIndependentIND
Madhu ChengannurSocialist Unity Centre of India (Communist)SUCI(C)
Sreedharan PillaiIndependentIND
Somanatha Warrier T.KIndependentIND
Adv. Unni KarthikeyanIndependentIND
Subhash NagaAmbedkarite Party of IndiaAPOI
Murali NagaIndependentIND
A.K.ShajiIndependentIND
Sivaprasad Gandhi K.MIndependentIND
M.C JayalalIndependentIND

Saji Cheriyan Adv D Vijayakumar Adv Sreedharan Pillai
Saji Cheriyan (LDF) Adv D Vijayakumar (UDF) Adv Sreedharan Pillai (NDA)
February 22, 2018

Gold Coast 2018 Commonwealth Games Medal Tally (Medal Count Table)

Gold Coast 2018 Commonwealth Games Medal Tally (Medal Count Table) Gold Coast 2018 Commonwealth Games Medal Tally is the Medal count table of 21st edition of Commonwealth Games. As usual, Medal Tally will be written as the list of participating nations order by Medal Rank.

Most Gold medal winners become the top of the Medal tally, then Silver and the total of Bronze. Stay tuned with us for the live updating Medal Count Table of 2018 Commonwealth Games.

Gold Coast is a city of the Australian State of  Queensland. Gold Coast is one of the largest City of Australia.

There are 70 Commonwealth Nations are participating at Gold Coast 2018 Commonwealth Games.  And total of 275 events will be contested from 18 Sports.

Gold Coast 2018 Commonwealth Games are scheduled between 4th April 2018 and 15th April 2018.  The first day will be the Opening Ceremony at Carrara Stadium, Gold Coast. 



Indian Medal Status at 2018 Commonwealth Games
GoldSilverBronzeTotal
26202066


Gold Coast 2018 Commonwealth Games Medal Tally (Medal Count Table)

#noCountryGoldSilverBronzeTotal
1Australia805959198
2England454546136
3India26202066
4Canada15402782
5New Zealand15161546
6South Africa13111337
7Wales10121436
8Scotland9132244
9Nigeria99624
10Cyprus81514
11Jamaica791127
12Malaysia751224
13Singapore5229
14Kenya47617
15Uganda3126
16Botswana3115
17Samoa2305
18Trinidad and Tobago2103
19Namibia2002
20Northern Ireland17412
21Bahamas1304
22Papua New Guinea1203
23Fiji1124
24Pakistan1045
25Grenada1012
26Bermuda1001
27British Virgin Islands1001
28Guyana1001
29Saint Lucia1001
30Bangladesh0202
31Sri Lanka0156
32Cameroon0123
33Dominica0112
34Isle of Man0101
35Mauritius0101
36Nauru0101
37Malta0022
38Vanuatu0022
39Cook Islands0011
40Ghana0011
41Norfolk Island0011
42Seychelles0011
43Solomon Island0011
44Angola0000
45Antigua and Barbuda0000
46Barbados0000
47Belize0000
48Brunei0000
49Cayman Islands0000
50Falkland Islands0000
51Gibraltar0000
52Guernsey0000
53Jersey0000
54Krirbati0000
55Lesotho0000
56Malawi0000
57Montserrat0000
58Mozambique0000
59Niue0000
60Rwanda0000
61Saint Helena0000
62Saint Kitts and Nevis0000
63Saint Vincent and the Grenadines0000
64Sierra Leone0000
65Swaziland0000
66Tanzania0000
67Tonga0000
68Turks And Caicos Islands0000
69Tuvalu0000
70Zambia0000

Related Contents